Kosmetyczna Gosia

Wpis

środa, 27 września 2017

Drżenie powieki – jakie są przyczyny?

drzenie powiekiWiele osób cierpi na schorzenie, jakim jest drganie powieki. Tak naprawdę przydarza się to każdemu, raz na jakiś czas. ‘Ataki’ zazwyczaj są chwilowe i większość osób nawet nie zwraca na nie uwagi. Bardzo często, drżenie powieki wynikiem stresu, nadmiaru obowiązków oraz zmęczeniem. Zdarza się, że drganie powieki może też świadczyć o bardziej poważnych zaburzeniach…

Czym jest skacząca powieka?

Drżenie powieki wynika z drobnych skurczy mięśnia okrężnego oka. Zazwyczaj ‘atakuje’ górną powiekę, jednak czasem może paść również na dolną. Mimowolne drganie powieki trwa zazwyczaj kilka minut, jednak z czego się to bierze?

Jakie są przyczyny drgania powieki?

Oczywiście drżenie powiek nie musi od razu świadczyć od groźnej, poważnej i nieuleczalnej chorobie. Bardzo często jest ono spowodowane drobnymi zaburzeniami. Najczęstszą przyczyną skaczącej powieki jest oczywiście przemęczenie. Chodzi tutaj o zbyt intensywny wysiłek fizyczny i nieodpowiednią ilość snu. Tryb życia odbija się na zdrowiu, dlatego jeśli w pracy, w domu i w innych sferach życia jest stresująco, to to wszystko ma wpływ na ludzki organizm. Ponadto, na drżenie powieki może wpłynąć również nadmierne przyjmowanie różnych używek takich jak kawa, alkohol czy papierosy. Wywołać drganie może również podrażnienie spojówki lub rogówki – dlatego nawet długie siedzenie przed komputerem może skutkować skaczącym okiem. Oczywiście przyczyną może być również niedobór niektórych pierwiastków – najczęściej chodzi o magnez, potas, wapń oraz witaminę B1.

Czy choroby oczu mogą wywołać drżenie powiek?

Dość dużą grupą przyczyn skaczącego oka są oczywiście choroby oczu. Mogą one mieć bezpośredni wpływ na pojawienie się drgania, co również należy mieć na uwadze. Do tych chorób należy zapalenie powiek, zapalenie rogówki, zapalenie naczyniówki, zespół suchego oka, erozja rogówki oraz jaskra.

Czy drżenie powieki może świadczyć o czymś poważniejszym?

Niestety, skaczące oko może być również wynikiem czegoś poważniejszego – a dokładniej schorzeniami neurologicznymi. Oczywiście nie należy od razu obawiać się śmierci – warto racjonalnie podejść do tematu. Jeśli drżenie powieki utrzymuje się dość długo – ponad tydzień a dodatkowo odczuwa się inne dolegliwości, to warto jak najszybciej wybrać się do lekarza.

Jakie objawy mogą towarzyszyć drżącej powiece?

Jeśli oprócz skaczącej powieki widoczne są też inne symptomy to warto udać się do specjalisty. Do niepokojących objawów można zaliczyć męczące i długie drganie powieki, które nie mija nawet po kilku dniach. Wszelkie bóle oczu oraz zaburzenia widzenia również powinny zmotywować pacjenta do wizyty u lekarza. Ponadto, niebezpieczne jest opadanie powieki, zamykanie się całego oka oraz pojawienie się wydzieliny czy nadmiernego łzawienia.

Jak leczyć drganie powieki?

Drżenie powieki zazwyczaj przechodzi samo po kilku minutach. W przypadku dłuższych ‘ataków’ warto zgłosić się do lekarza specjalisty. Każdy taki incydent powinien być ostrzeżeniem oraz nakłonić ludzi do zmiany stylu życia. Warto się wysypiać, ograniczyć używki i spędzać mniej czasu przed komputerem.

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
perfumowana
Czas publikacji:
środa, 27 września 2017 14:17

Polecane wpisy